SECTION  6  9-MAN  FOOTBALL   2016      (FINAL)

 

W-L

Waubun 12-1
Nevis 10-1
Ada-Borup 7-3
Norman County East/Ulen-Hitterdal 6-4
Rothsay 3-6
Norman County West 2-7
Laporte 1-8
Park Christian 0-8
Cass Lake-Bena 0-9


2016 SECTION 6   9-MAN FOOTBALL PLAYOFFS



                                         
Section  6- 9 -MAN  MASTER SCHEDULE   2016

Thursday ,  September      1      Warren-Alvarado-Oslo-27    at   Ada-Borup-39
                                                       Goodridge-Grygla-46    at   Cass Lake-Bena-8
                                                        Norman County East/Ulen-Hitterdal-30    at   Stephen-Argyle-49
                                                       Clearbrook-Gonvick-48     at   Norman County West-8
                                                       Park Christian-12    at   MACCRAY-52                (at Maynard)                                         
                                                       Wheaton/Herman-Norcross-32    at   Rothsay-28
                                                       Waubun-32   at   Kittson County Central-21


Friday,                                  2        Buffalo Lake/Hector-Stewart-60   at   Laporte-8
                                                         Bigfork-16   at   Nevis-66


Friday,                                  9        Ada-Borup-42    at   Northern Freeze-14                   (at Newfolden)
                                                         Stephen-Argyle-0   at   Waubun-35
                                                         Cass Lake-Bena-8    at   Warren-Alvarado-Oslo-54
                                                         Wheaton/Herman-Norcross-66    at   Laporte-0
                                                         Nevis-26    at   Kelliher-Northome-0                           (at Kelliher)
                                                         Norman County East/Ulen-Hitterdal-20   at   Clearbrook-Gonvick-8
                                                         Norman County West-0    at   Kittson County Central-47             3:30 PM                                         
                                                         Underwood-48    at   Park Christian-0             5:00 PM
                                                         Rothsay-6   at   Bertha-Hewitt-50


Friday,                                16         Goodridge-Grygla-12    at   Ada-Borup-55
                                                          Northern Freeze-36    at   Cass Lake-Bena-6
                                                          Laporte-0   at   Underwood-60
                                                          Isle-6    at   Nevis-54
                                                          Waubun-46    at   Clearbrook-Gonvick-6
                                                          Kittson County Central-35    at   Norman County East/Ulen-Hitterdal-0
                                                          Norman County West-8   at   Stephen-Argyle-34
                                                          Renville County West-2    at  Park Christian-0    (Forfeit)          
                                                          Fergus Falls Hillcrest Academy-32    at   Rothsay-14

                                                 

Friday,                               23          Ada-Borup-6    at   Waubun-27
                                                          Cass Lake-Bena-6    at   Norman County West-36
                                                          Laporte-12   at   Fergus Falls Hillcrest Academy-56
                                                          Norman County East/Ulen-Hitterdal-36   at   Win-E-Mac-0
                                                          Park Christian-0  at   Bertha-Hewitt-2    (Forfeit) 
                                                          Rothsay-36   at   Underwood-20
                                                          Nevis-42   at   Silver Bay-6
                                                       

                                              

Friday,                               30         Park Christian-0    at   Laporte-2    (Forfeit)
                                                         Waubun-54   at   Norman County West-14
                                                        
Cass Lake-Bena-12    at   Norman County East/Ulen-Hitterdal-50
                                                        
Win-E-Mac-20    at   Ada-Borup-48
                                                         Ogilivie-12   at   Nevis-20
                                                         Rothsay-6   at   Verndale-57
                                   

                                                          

Friday,    October               7        Ada-Borup-21     at   Norman County East/Ulen-Hitterdal-22        
                                                         Waubun-40     at   Cass Lake-Bena-8
                                                         Laporte-0    at   Bertha-Hewitt-53
                                                         Nevis-54    at   Hill City/Northland-6                            (at Hill City)
                                                         Norman County West-32     at   Win-E-Mac-28
                                                         Fergus Falls Hillcrest Academy-2      at   Park Christian-0    (Forfeit)
                                                         Brandon-Evansville-47    at   Rothsay-22

                                                     
                                                     

Friday,                                14       Norman County East/Ulen-Hitterdal-8   at   Waubun-34
                                                        Laporte-28     at   Rothsay-52
                                                        Ada-Borup-34   at   Norman County West-0
                                                        Win-E-Mac-48   at    Cass Lake-Bena-8
                                                        Nevis-56    at   Onamia-14
                                                        Park Christian-0    at   Verndale-2   (Forfeit)
                                                       

Wednesday
,                       19       Cass Lake-Bena-0    at   Ada-Borup-45
                                                         Norman County West-20   at   Norman County East/Ulen-Hitterdal-36
                                                        Verndale-43   at   Laporte-16
                                                        Lake of the Woods-6   at   Nevis-74
                                                        Win-E-Mac-6    at   Waubun-68


Thursday,                           20       Park Christian-0        vs   Rothsay-2      (Forfeit)                11:00 AM    (at Fargodome)
                                                    


Tuesday,                             25         Section  6   9-Man   Quarter-Finals  -    7:00 PM
                                                          #8-Cass Lake-Bena-0      at      #1-Waubun-45
                                                          #5-Rothsay-12          at      #4-Ada-Borup-19
                                                          #6-Norman County West-14       at      #3-Norman County East/Ulen-Hitterdal-30
                                                          #7-Laporte-0      at      #2-Nevis-66
                                                         
                                                           

Saturday,                           29         Section  6    9-Man  Semi-Finals  -   at Higher Seed and Times to be Determined
                                                          Ada-Borup-6       at    Waubun-47         7:00 PM
                                                          Norman County East/Ulen-Hitterdal-15     at    Nevis-22           1:00 PM
                                                                            
Thursday,   November       3         Section 6  9-Man Championship at Fargo Dome in Fargo, N.D. -  3:00  PM
                                                          Waubun-32       vs  Nevis-28

                                                           
Friday 
,                              11         First Round of State 9-Man Playoffs - at Bemidji State -  7:00 PM
                                                          Waubun-41    vs    Stephen-Argyle-18

Friday,                                18         Minnesota State  9-Man Playoffs  -   Semi-Final    at  TCF Bank Stadium in Minneapolis
                                                          9:00 AM   -    Waubun-0    vs   Grand Meadow-35
 

ALL GAME TIMES ARE  7:00 PM  UNLESS OTHERWISE NOTED


Frank Fee
KROX RADIO
P.O. Box 620
Crookston, Mn., 567l6
(218) 281-1140
fax -  (218) 281-5036
ffee@rrv.net                          


Back to Sports Page