CROOKSTON’S EMMA BOROWICZ AND SEVERAL AREA PLAYERS NAMED TO ALL-STATE BASKETBALL TEAMS

Crookston High School senior Emma Borowicz has been named to the Minnesota High School Girls Basketball Coaches Association Class AA All-State Honorable Mention team.  It was also announced last week that Borowicz will be playing in the Class AA Girls Basketball All-Star game at the end of the year.  

Other area players named to the All-State team are listed below – 
Class A Honorable Mention – Riley Mooney (Stephen-Argyle), Sienna Olson (Red Lake Falls), and Clara Girdler (Red Lake Falls)
Class AA All-State – Ellie Colbeck (Fergus Falls), Ellie Hasz (Pine City and daughter of Crookston High School grad Ted Hasz)
Class AA Honorable Mention – Emma Borowicz (Crookston), Greta Tollefson (Pelican Rapids), Anna Stephenson (Pelican Rapids), Katie Johnson (Perham) 

Class AA All State
Paige Meyer Albany
Gianna Kneepkens Duluth Marshall
Maggie Czinano Watertown-Mayer
Miah Monahan Glencoe-Silver Lake
Ellie Colbeck Fergus Falls
Maia Peterson Stewartville
Ellie Hasz Pine City
Ivane Tensaie Concordia Academy
Natalie Bremer Lake City
Elissa Lodermeier Goodhue
Class AA Honorable Mention
Addi Mack Minnehaha Academy
Lakesha Carter LCWM
Maria Counts Providence Academy
Greta Tollefson Pelican Rapids
Macy Holtz Plainview Elgin Millville
Emma Borowicz Crookston
Caroline Adamson Rochester Lourdes
Anna Stephenson Pelican Rapids
Lexiss Trygg Virginia
Katie Johnson Perham
Hannah Hannuksela Mesabi East
Haley Garman Redwood Valley
Telia Graham Minnehaha Academy
Karli Nixon Crosby-Ironton
Alexis Cloyd LCWM
Sophie Lahti Pine City
Sarah Lenz Belle Plaine
Nicole Bowlin Holy Family Catholic
Sydney McCann Litchfield
Avery Koenen Montevideo
Cate Moe The Blake School
Brigid Boyle Saint Agnes
Lauren Johnson Belle Plaine

 

 

Class A All State
Player School
Abby Hennen Minneota
Ellie Dague Henning
Madison Mathiowetz Sleep Eye St. Mary’s
Alisa Knight Belgrade-Brooten-Elrosa
Natalie Rolbiecki Minneota
Faith Alberts Parkers Prairie
Taylor Schuck Heritage Christian
Maren Nerem Southwest MN Christian
Megan Oswald Blooming Prairie
Taryn Frazer Cass Lake-Bena
Class A Honorable Mention
Emma Geiwitz Houston
Bobbie Bruns Blooming Prairie
Abbie Theusch Alden-Conger
Megan Erickson Randolph
Ellie Buchholtz Kingsland
Sydney Windschitl Sleepy Eye St. Mary’s
Toryn Richards Waterville-Elysian-Morristown
Brielle Bartelt Waterville-Elysian-Morristown
Taryn Rauk Hills-Beaver Creek
Marissa Radtke Lester Prairie
Morgan Chmielewski Mayer Lutheran
Emma Lade Mayer Lutheran
Rylie Hirschey Pine River-Backus
Destiny Piekarski Littlefork – Big Falls
Riley Mooney Stephen Argyle Central
Sienna Olson Red Lake Falls
Clara Girdler Red Lake Falls

 

Emma Borowicz