CROOKSTON PIRATE WINTER SPORTS SCHEDULES

If you are using a mobile device, tip it horizontally to view the entire schedule if the full schedule with scores isn’t showing up.

CROOKSTON PIRATE BOYS BASKETBALL 2022-23

Date Opponent Site Time Score 
Dec. 1 Warren-Alvarado-Oslo Crookston 7:30 PM L 91-53
Dec. 5 Pelican Rapids Pelican Rapids 7:30 PM
Dec. 9 Warroad Warroad 7:30 PM
Dec. 12 Hawley Crookston 7:30 PM
Dec. 15 Norman County East/UH Crookston 7:30 PM
Dec. 16 Bagley Crookston 7:30 PM
Dec. 27 Roseau Roseau 2:30 PM
Jan. 3 Red Lake County Red Lake Falls 7:30 PM
Jan. 5 Fosston Fosston 7:30 PM
Jan. 7 Menahga Menahga 2:30 PM
Jan. 9 Dilworth-Glyndon-Felton Crookston 7:30 PM
Jan. 12 Climax-Fisher Climax 7:30 PM
Jan. 13 East Grand Forks EGF 7:30 PM
Jan. 17 Stephen-Argyle Stephen 7:30 PM
Jan. 20 Wadena-DC Crookston 7:30 PM
Jan. 24 Barnesville Barnesville 7:30 PM
Jan. 27 Fertile-Beltrami Crookston 7:30 PM
Jan. 31 Thief River Falls TRF 7:30 PM
Feb. 3 Warroad Crookston 7:30 PM
Feb. 7 Park Rapids Park Rapids 7:30 PM
Feb. 13 East Grand Forks Crookston 7:30 PM
Feb. 17 Thief River Falls Crookston 7:30 PM
Feb. 21 Win-E-Mac Crookston 7:30 PM
Feb. 23 Roseau Crookston 7:00 PM
Feb. 28 Sacred Heart Bagley 7:30 PM
Mar. 3 Ada-Borup/West Crookston 7:30 PM
SECTION 8AA TOURNAMENT
Mar. 9 First Round High Seed 7:00 PM
Mar. 11     Quarterfinals High Seed TBD
Mar. 14     Semi-Finals Detroit Lakes
Mar. 17     Championship Detroit Lakes
Coach: Greg Garmen-27th
Assistant:  Jason Tangquist
C-Squad- Lon Boike
8th Grade – Jack Garmen
7th Grade – Austin O’Hare
Volunteer Assistants: Kevin Weber/Tom Anderson

 

CROOKSTON PIRATE GIRLS BASKETBALL 2022-23

Date Opponent Site Time  Score
Dec. 2 Thief River Falls Crookston 7:30 PM L 54-50
Dec. 6 Red Lake Falls RLF 7:30 PM
Dec. 9 Warroad Warroad 6:00 PM
Dec. 13 East Grand Forks EGF 7:30 PM
Dec. 15 Barnesville Barnesville 7:30 PM
Dec 19 Hawley Crookston 7:30 PM
Dec. 20 Roseau Crookston 7:30 PM
Dec 27 Fergus Falls TBD
Dec 28 Fergus Falls TBD
Jan. 3 Perham Perham 7:30 PM
Jan. 7 Menahga Menahga 1:00 PM
Jan 10 Park Rapids Park Rapids 7:30 PM
Jan 13 Rock Ridge Crookston 7:30 PM
Jan 14 Hermantown Crookston 1:30 PM
Jan 16 Thief River Falls TRF 7:30 PM
Jan. 24 Ada-Borup/W Crookston 7:30 PM
Jan 26 East Grand Forks Crookston 7:30 PM
Jan. 31 Roseau Roseau 7:00 PM
Feb. 3 Wadena-DC Wadena 7:30 PM
Feb. 7 Dilworth-Glyndon-Felton Glyndon 7:30 PM
Feb. 11 Grafton (N.D.) Crookston 1:30 PM
Feb. 13 Pelican Rapids Pelican Rapids 7:30 PM
Feb. 16 Norman County East/UH Ulen 7:30 PM
Feb 17 Bagley Bagley 7:30 PM
Feb. 21 Stephen-Argyle Argyle 7:30 PM
Feb. 24 Breckenridge Crookston 7:30 PM
Section 8AA Tournament
Mar. 2 First Round High Seed 7:00 PM
Mar. 4       Quarters
High Seed
TBD
Mar. 7      Semi-Finals
Detroit Lakes
TBD
Mar. 10     Championship
Detroit Lakes
TBD
Coach: Darin Zimmerman 8th Year

JV-  Ben Nesseth
C- McKenzie Klatt
8th Grade – Brittany Deitz
7th Grade – Carolyn Pavlish

 

CROOKSTON PIRATE BOYS HOCKEY 2022-2023

Day Opponent Site Time Score
Nov. 28 Kittson Co Central Crookston 7:00 PM L  6-4
Dec. 2 Red Lake Falls RLF 7:00 PM L 8-7 (OT)
Dec. 6 East Grand Forks Crookston 7:30 PM
Dec. 9 St. Paul Johnson Phalen-St. P 6:00 PM
Dec. 10 Two Rivers, Mn TRIA in St. Paul 11:00 AM
Dec. 13 Thief River Falls TRF 7:30 PM
Dec. 16 Detroit Lakes Crookston 7:30 PM
Dec. 19 Grafton-Park River Crookston 6:00 PM
Dec. 28 Fargo North (ND) REA-TRF 5:00 PM
Dec. 29 Tartan REA-TRF NOON
Jan 3 Thief River Falls TRF 7:30 PM
Jan 5 Park Rapids Crookston 7:30 PM
Jan 10 Bagley-Fosston Crookston 7:00 PM
Jan 12 Warroad Warroad 6:30 PM
Jan 19 Bagley-Fosston Bagley 7:00 PM
Jan 21 Little Falls Crookston 3:00 PM
Jan 24 Kittson County Central Hallock 7:00 PM
Jan 27 Hibbing Hibbing 7:30 PM
Jan. 30 Park Rapids Park Rapids 6:00 PM
Feb. 3 Greenway Coleraine Crookston 7:30 PM
Feb. 6 Mayville-Portland Mayville 7:00 PM
Feb. 7 Wahpeton-Breck Wahpeton 7:00 PM
Feb. 10 Lake of the Woods Crookston 6:00 PM
Feb. 11 International Falls Crookston 3:00 PM
Feb. 14 Red Lake Falls Crookston 7:00 PM
Section 8A  Tournament
Feb. 23 Play In High Seed 7:00 PM
Feb. 25     Quarterfinals High Seed 7:00 PM
Feb. 28     Semi-Finals REA-TRF 6:00/
8:15 PM
Mar. 2       Championship REA-TRF 7:00 PM
COACH: Josh Hardy
(7th Year)
Assistant – Connor Morgan
JV- Sam Melbye
    

 

CROOKSTON PIRATE GIRLS HOCKEY 2022-23

Date Opponent Site Time Score
Nov 11 Thief River Falls TRF 7:30 PM W  5-1
Nov. 14 Wahpeton-Breckenridge Wahpeton 6:00 PM W 10-4
Nov. 19 Fort Frances (Ont) Crookston NOON W 4-0
Nov. 25 West Fargo United REA-TRF 5:00 PM W  2-0
Nov. 26 Northfield REA-TRF 10:00 AM W  4-2
Nov. 29 Fergus Falls Fergus Falls 7:15 PM W  4-1
Dec. 2 Blaine Blaine 7:00 PM T 0-0 (OT)
Dec. 6 Warroad Warroad 7:00 PM
Dec. 9 Rock Ridge Crookston 7:00 PM
Dec. 10 International Falls International Falls 3:00 PM
Dec. 13 Bemidji Bemidji 7:00 PM
Dec. 15 Detroit Lakes Crookston 7:00 PM
Dec. 20 East Grand Forks Crookston 7:30 PM
Dec. 26 Proctor-Hermantown Warroad 5:30 PM
Dec. 27 Lakeville North Warroad 3:00 PM
Dec. 28 Warroad Warroad 1:00 PM
Jan 5 Devils Lake (N.D.) Devils Lake 7:00 PM
Jan. 9 Thief River Falls Crookston 7:30 PM
Jan. 12 East Grand Forks EGF 7:30 PM
Jan 14 Northern Lakes Walker 2:00 PM
Jan 20 Gentry Academy Crookston 7:00 PM
Jan. 24 Bemidji Crookston 7:30 PM
Jan. 27 East Grand Forks Mayville, N.D. 7:30 PM
Jan. 30 Detroit Lakes Detroit Lakes 7:00 PM
Feb. 2 Roseau Crookston 7:00 PM
SECTION 8A TOURNAMENT
Feb. 9 Quarterfinal High Seed 7:00 PM
Feb. 11 Semi-Final Warroad 6:00/8:15 PM
Feb. 16 Championship Warroad 7:00 PM
COACH: Emily Meyer  (2nd Year)
Assistant:  Stacy Olson, Amanda Lien
Vol:  Nick Biermaier
      

 

CROOKSTON PIRATE WRESTLING 2022-23

Date Opponent Site Time Result
Dec. 3 Hillsboro Tourney Hillsboro 9:00 AM
Dec. 6 Crookston Tri
GF Central
GF Red River
Crookston 5:30 PM
7:30 PM
Dec. 10 Crookston Rodd Olson Invitational Crookston 11:30 AM
Dec. 13 Thief River Falls Crookston 7:00 PM
Dec 16/17 Big Bear Tourn. Cass Lake 11:00 AM
Dec. 28/29 Rumble on the Red Fargo Dome 10:00 AM/
9:00 AM
Jan. 6 Mahnomen-Waubun Dual Tourney Mahnomen 5:00 PM
Jan. 10 Fertile-Beltrami Fertile 6:00 PM
Jan 12 Crookston Tri-A
Hillsboro
West Fargo
Crookston 6:00 PM
Jan 17 Fosston-Bagley Crookston 6:30 PM
Jan. 21 Thief River Falls Tournament TRF 9:00 AM
Jan. 24 UNC Tri
Frazee
United North Central
Sebeka 5/6:00 PM
Jan.27 Detroit Lakes Tri
West Central Area
Detroit Lakes
DL 6:00 PM
Feb 2 Crookston Tri
BGMR
Roseau
Crookston 6:30 PM
Feb. 4 NW Invitational Fertile 9:00 AM
Feb. 7 Barnesville Tri
DGF
Barnesville
Barnesville 6:00 PM
Feb. 14 Section 8A  TEAM
Quarterfinal
High Seed 7:00 PM
Feb. 17 Semi’s & Final Fertile 6:00 PM/
7:30 PM
INDIVIDUALS
Feb. 25    Section 8A                          Individuals Crookston 10:00 AM
Mar 3/4   Minnesota State Individual Tournament St. Paul 9:00 AM
Coach: Wes Hanson – 8th Year    
Assistants: Colton Weiland, Daniel Rooney
Volunteers:  Cade Pederson

 

CROOKSTON PIRATE DANCE 2022-23

Date
Crookston teams 
Site
Result 
Nov 19
Varsity and JV Kick
Brainerd
Dec 2
Varsity Kick
Frazee
Dec 3
Just for Kix Winter Show
Varsity/JV Kick and Jazz
Crookston
Dec 16
TBD
Frazee
Jan 5
Varsity Jazz
Bagley
Jan 7
Varsity and JV kick
Crookston
Jan 14
TBD
Pelican Rapids
Jan 20
Varsity kick and jazz
Conference compeition
Glyndon
Jan 27
TBD
Hawley
Feb 4
Section 8A kick & Jass
Wadena
Coach:  Grace Espinosa