Tuesday, November 22, 2022
ADVERTISE YOUR BUSINESS HERE | EMAIL: CHRISJFEE@YAHOO.COM

Section 6 9-Man Football 2022

FINAL

W-L
Fertile-Beltrami
11-1
Nevis
8-2
Blackduck
8-3
Norman County East/Ulen-Hitterdal
6-4
Clearbrook-Gonvick
3-6
Park Christian
2-7
Laporte
1-8
Cass Lake-Bena
0-9

Section  6- 9 -MAN 
MASTER SCHEDULE   2022
Thursday  –   September 1
Cass Lake-Bena-6      at  Win-E-Mac-44
Clearbrook-Gonvick-6       at  Goodridge-Grygla-32
Norman County East/Ulen-Hitterdal-36      at  Stephen-Argyle-20
Northern Freeze-6      at  Fertile-Beltrami-54
Friday,   September 2
Badger-Greenbush-Middle River-6     at  Nevis-48
Kittson County Central-56      at  Park Christian-6
Lake of the Woods-6      at  Blackduck-44
Laporte-14      at   Warren-Alvarado-Oslo-56

Friday,  September 9
Blackduck-50       at   Cass Lake-Bena-12
Fertile-Beltrami-57     at  Laporte-12
Nevis-63        at  Clearbrook-Gonvick-16
Park Christian-0      at  Norman County East/Ulen-Hitterdal-55

Friday,  September 16
Cass Lake-Bena-6     at  Clearbrook-Gonvick-36
Laporte-0       at  Norman County East/Ulen-Hitterdal-42
Nevis-19      at   Blackduck-14
Park Christian-6       at   Fertile-Beltrami-58

Friday,  September 23
Clearbrook-Gonvick-54      at  Laporte-14
Fertile-Beltrami-30       at  Nevis-0
Norman County East/Ulen-Hitterdal-40       at  Cass Lake-Bena-0

Saturday –   September 24
Blackduck-46        at   Park Christian-0

Friday, September 30
Blackduck-30     at  Norman County East/Ulen-Hitterdal-22
Fertile-Beltrami-48        at  Clearbrook-Gonvick-8
Laporte-0      at   Nevis-64

Saturday –  October 1
Cass Lake-Bena-14       at   Park Christian-26

Friday –   October 7
Nevis-42    at  Cass Lake-Bena-0
Norman County East/Ulen-Hitterdal-12   at  Fertile-Beltrami-40
Park Christian-46    at   Laporte-26

Saturday,   October 8
Clearbrook-Gonvick-8    at  Blackduck-60

Friday,  October  14
Blackduck-12    at   Fertile-Beltrami-42
Cass Lake-Bena-14   at  Laporte-18
Norman County East/Ulen-Hitterdal-24  at  Clearbrook-Gonvick-8
Park Christian-8   at  Nevis-56

Wednesday,   October 19
Fertile-Beltrami-52    at  Cass Lake-Bena-0
Laporte-0   at  Blackduck-68
Nevis-35   at   Norman County East/Ulen-Hitterdal-16

Thursday –  October 20
Clearbrook-Gonvick-34       at  Park Christian-20

Tuesday –   October 25   (Section Quarterfinals)
#1 seed -Fertile-Beltrami receives a bye as Cass Lake-Bena has forfeited
#5 seed-Clearbrook-Gonvick-20      at   #4 seed-Norman County East/Ulen-Hitterdal-24
#7 seed-Laporte-0      at   #2 seed-Nevis-55
#6 seed-Park Christian-22      at   #3 seed-Blackduck-60

Saturday –  October 29     (Section Semi-Finals  at  Highest Seed)
2:00 PM   –  Norman County East/Ulen-Hitterdal-8    at  Fertile-Beltrami-42
2:00 PM  –   Blackduck-20    at  Nevis-6

Thursday,  November 3     (Section Championship   at  FargoDome)
12:30 PM   –   Blackduck-14        vs  Fertile-Beltrami-46

Thursday –  November 10   –   Minnesota State 9-MAN Playoffs –  Quarterfinal
6:00 PM   –   Fertile-Beltrami-22      vs  Ogilivie-6                     (at Grand Rapids)

Thursday –   November 17   –  Minnesota State 9-Man Playoffs –  Semi-Final
at  U.S. Bank Stadium in Minneapolis
1:00 PM   –   Fertile-Beltrami-6        vs   Spring Grove-27

Frank Fee
KROX RADIO
P.O. Box 620
Crookston, Mn., 567l6
(218) 281-1140
fax – (218) 281-5036
ffee@rrv.net