Tuesday, November 22, 2022
ADVERTISE YOUR BUSINESS HERE | EMAIL: CHRISJFEE@YAHOO.COM

Section 8 9-Man Football – 2022

FINAL

W-L
Kittson County Central
11-1
Warren-Alvarado-Oslo
8-2
Goodridge-Grygla
8-3
Win-E-Mac
5-5
Badger-Greenbush-Middle River
3-6
Stephen-Argyle
3-6
Northern Freeze
2-7
Lake of the Woods
0-9

 

Section 8- 9 -MAN  MASTER SCHEDULE   2022

Thursday –   September 1
Cass Lake-Bena-6       at  Win-E-Mac-44
Clearbrook-Gonvick-6      at  Goodridge-Grygla-32
Norman County East/Ulen-Hitterdal-36      at  Stephen-Argyle-20
Northern Freeze-6       at    Fertile-Beltrami-54

Friday  –  September 2
Badger-Greenbush-Middle River-6       at   Nevis-48
Kittson County Central-56        at  Park Christian-6
Lake of the Woods-6       at  Blackduck-46
Laporte-14      at   Warren-Alvarado-Oslo-56

Thursday –   September 9
Blackduck-50   at  Cass Lake-Bena-12

Friday, September 10
Goodridge-Grygla-34      at  Badger-Greenbush-Middle River-28   (2 OT)
Stephen-Argyle-8     at  Kittson County Central-36         3:30 PM  (at Lancaster)
Warren-Alvarado-Oslo-42      at   Northern Freeze-12
Win-E-Mac-44     at  Lake of the Woods-24

Thursday, September 15
Lake of the Woods-12      at   Badger-Greenbush-Middle River-36

Friday,  September  16
Goodridge-Grygla-29      at  Win-E-Mac-12
Northern Freeze-0       at  Kittson County Central-14             3:30 PM  (at Lancaster)
Stephen-Argyle-8      at   Warren-Alvarado-Oslo-20

Thursday,  September 22
Badger-Greenbush-Middle River-37     at  Northern Freeze-22
Kittson County Central-41      at  Lake of the Woods-6
Warren-Alvarado-Oslo-20      at  Goodridge-Grygla-0

Friday, September 23

Win-E-Mac-38      at   Stephen-Argyle-22

Friday,    September 30
Badger-Greenbush-Middle River-22      at  Warren-Alvarado-Oslo-30
Goodridge-Grygla-44       at   Northern Freeze-20
Kittson County Central-43     at   Win-E-Mac-6
Stephen-Argyle-35      at  Lake of the Woods-14

Friday,  October  7
Lake of the Woods-6     at  Goodridge-Grygla-35
Northern Freeze-30      at  Stephen-Argyle-35
Warren-Alvarado-Oslo-14     at  Kittson County Central-35
Win-E-Mac-42      at  Badger-Greenbush-Middle River-14

Thursday,  October 13
Badger-Greenbush-Middle River-12      at  Kittson County Central-41
Goodridge-Grygla-37      at   Stephen-Argyle-18
Warren-Alvarado-Oslo-12      at   Win-E-Mac-8

Friday,   October 14
Northern Freeze-30      at   Lake of the Woods-0

Tuesday,  October  18
Kittson County Central-30   at  Goodridge-Grygla-22
Lake of the Woods-12   at   Warren-Alvarado-Oslo-45
Stephen-Argyle-42   at   Badger-Greenbush-Middle River-33
Win-E-Mac-16    at   Northern Freeze-28

Tuesday, October 25   (Section Quarterfinals)
#8 seed-Lake of the Woods-0    at   #1 seed-Kittson County Central-49
#5 seed-Stephen-Argyle-22     at     #4 seed-Win-E-Mac-34
#7 seed-Northern Freeze-12      at     #2 seed-Warren-Alvarado-Oslo-33
#6 seed-Badger-Greenbush-Middle River-15     at  #3 seed-Goodridge-Grygla-22

Saturday,  October  29   (Section Semi-Finals –   at  Highest Seeds)
2:00 PM  –  Win-E-Mac-0      at   Kittson County Central-34
6:00 PM  –  Goodridge-Grygla-20      at   Warren-Alvarado-Oslo-0

Thursday,  November   3    (Section Championship at Fargo Dome)
3:00 PM  –   Kittson County Central-35        vs   Goodridge-Grygla-20

Thursday –  November 10  –   Minnesota State 9-MAN Playoffs –   Quarterfinals
7:00 PM   –  Kittson County Central-28      vs  Mountain-Iron-Buhl-42        (at   Moorhead)

Compiled by-
Frank Fee
KROX RADIO
P.O. Box 620
Crookston, Mn., 567l6
(218) 281-1140
(218) 281-5036  fax
ffee@rrv.net