ADVERTISE YOUR BUSINESS HERE | EMAIL: CHRISJFEE@YAHOO.COM

Section 8AA Football 2021

W-L
FINAL
Barnesville 9-3
Pelican Rapids 7-3
Warroad 6-4
Hawley 5-5
Crookston 3-6
Frazee 2-7


Section 8AA MASTER SCHEDULE 2021

 

Thursday –  September 2
Hawley-22   at  Pillager-0             6:00 PM
Osakis-27     at   Crookston-0          6:00 PM
Pelican Rapids-42   at  Underwood-0
Roseau-0     at   Warroad-22

Friday,  September  3
Barnesville-12      at   West Central Area-14
Frazee-29    at  Parkers Prairie-16

Thursday  –   September 9
Polk County West-34     at   Warroad-6

Friday  –   September 10
Crookston-0      at  Barnesville-58
Frazee-14     at  Pelican Rapids-44
Osakis-22     at  Hawley-12

Friday, September 17
Hawley-41     at   Crookston-18
Pelican Rapids-14     at  Barnesville-28
Breckenridge-6      at  Frazee-0   (OT)
Warroad-6      at   Mahnomen-Waubun-41

Friday,   September  24
Frazee-18      at  Crookston-28                         6:00 PM
Barnesville-50     at  Osakis-52   (3 OT)
Parkers Prairie-8      at  Pelican Rapids-28
Warroad-32      at  Red Lake County-16            (at Plummer)
West Central Area-22      at  Hawley-13

Friday –  October 1
Barnesville-53     at  Pillager-6
Crookston-6     at  West Central Area-45
Frazee-6     at  Underwood-20
Pelican Rapids-22      at  Ottertail Central-38
Pine River-Backus-39      at  Warroad-30
Staples-Motley-20      at  Hawley-55

Friday, October  8
Crookston-0      at   East Grand Forks-14              6:00 PM
Detroit Lakes-14     at   Barnesville-49
Hawley-0     at  Dilworth-Glyndon-Felton-21
Park Rapids-14      at   Pelican Rapids-38
Thief River Falls-36     at   Frazee-0
Warroad-21     at  Fosston-0

Thursday, October 14
Pillager-6      at  Crookston-28              6:00 PM

Friday, October 15
Hawley-49     at  Breckenridge-20
Ottertail Central-20       at  Frazee-0
Pelican Rapids-44     at Roseau-0
Staples-Motley-7     at  Barnesville-42
Walker-Hackensack-Akeley-14      at  Warroad-48           6:00 PM

Friday,   October  20
Barnesville-28      at   Hawley-12
Breckenridge-12     at  Pelican Rapids-16
Crookston-32      at  Staples-Motley-7                   6:00 PM
Roseau-12     at  Frazee-26
Warroad-24     at  Lake Park-Audubon-0

Tuesday –   October  26   (Quarterfinals of Section 8AA Playoffs
#1 seed-Barnesville and #2 seed-Pelican Rapids received byes
#5 seed-Crookston-18      at   #4 seed-Warroad-42
#6 seed-Frazee-0      at   #3 seed-Hawley-36

Saturday,  October 30    (Section 8AA  Semi-Finals at Higher Seed)
2:00 PM   –   Winner #5/4-Warroad-14     at  #1 seed-Barnesville-48
2:00 PM   –   Winner #6/3-Hawley-13         at  #2 seed-Pelican Rapids-24

Friday, November 5   (Section Championship     at   Fargo Dome)
8:00 PM  –   Barnesville-36       vs   Pelican Rapids-16

Thursday  –  November 11   (State Quarterfinals  at Alexandria
7:00 PM   –  Barnesville-34       vs   Eden Valley-Watkins-20

Thursday  –   November  18   –    State Semi-Finals  at  U. S. Bank Stadium
2:00 PM  –   Barnesville-18       vs    Chatfield-22

-Compiled by:

Frank Fee
KROX RADIO
P.O. Box 620
Crookston, Mn., 567l6
(218) 281-1140
ffee@rrv.net