UMC RELEASES 2024 SPRING GRADUATE LIST

The University of Minnesota Crookston Office of the Registrar is proud to announce the official list of Spring 2024 graduates. Students completed their degree requirements by the end of the spring semester.
Spring semester graduates include:
  • Abbott, Carson – Finance B.S.
  • Abdallah, Tala – Finance B.S.
  • Abdullahi, Mana A – Finance B.S.
  • Adam, Guled Hussein – Information Technology Mgmt B.S.
  • Anderson, Alexandra Paige – Animal Science B.S., minors in Agricultural Business and Equine Science
  • Anderson, Isabella Joyce – Equine Science B.S.
  • Anderson, Lauren Michelle – Marketing B.S.
  • Ardakani, Catharina De Lange – Management B.S.
  • Barnes, Simone – Management B.S.
  • Barnett, Colson R – Natural Resources B.S. with Distinction, subplan Wildlife Management
  • Barthel, Nicholas – Finance B.S.
  • Barthorpe, Stephanie Aja – Animal Science B.S.
  • Bartsch, Madison Jean – Accounting B.S. with High Distinction, minor in Finance
  • Becker, Olivia Grace – Animal Science B.S. and Biology B.S., subplan Pre-Vet Medicine
  • Bell, Joy Lynn – Marketing B.S.
  • Benke, Lexie Raeann – Animal Science B.S., subplan Pre-Vet Medicine
  • Benson, Tabitha Juliette – Accounting B.S., minor in Finance
  • Berger, Elena Maria – Horticulture B.S., subplan Production Horticulture
  • Blackwell, Trevor Logan – Management B.S.
  • Bonde, Susanna Osberghaus – Finance B.S.
  • Borseth, Dylan Thomas – Sport & Recreation Mgmt B.S.
  • Bounds, Casey Rae – Agricultural Business B.S. with Distinction
  • Briggs, Laura – Finance B.S. with Distinction
  • Burnham, Amy Nicole – Finance B.S.     with High Distinction
  • Carlson, Brandon D – Information Technology Mgmt B.S.
  • Christensen, Fayth – International Business B.S.
  • Christianson, Cort Stuart – Natural Resources B.S., subplan Water Resource Management
  • Clark, Jesse – Accounting B.S.
  • Cotorobai, Cristina – Finance B.S.
  • Cragg, Emilee – Communication B.S.
  • Cupp, Derrick Mikeal – Sport & Recreation Mgmt B.S. and Marketing B.S.
  • Custer, Jenna – Management B.S., minor in International Business
  • Daffinson, Dakotah Robert – Manufacturing Management B.M.M. and Quality Management B.M.M.
  • Dahlgren, Warden A – Criminal Justice B.S. and Communication B.S. with Distinction, subplan Law Enforcement
  • Degaetano, Janice – Finance B.S. with Distinction
  • Dougherty, Maria – Accounting B.S.
  • Downey, Jessica Marie – Management B.S. with Distinction
  • Drayna, Annette Marie – Agronomy B.S. with High Distinction
  • Duplan, Kayla Marie – Management B.S.
  • Duty, Phantajia Alysabeth – English B.S. with Distinction, minor in Writing
  • Ellingson, Jakob Nathanial – Management B.S. with High Distinction
  • Ernstmeyer, Harrison Mathew – Health Management B.S.
  • Ewudzi, Ronnie Kwaku – Manufacturing Management B.M.M.
  • Ferrier, Gunner Wayne – Management B.S., minor in Finance
  • Fetzik, Jacob Thomas – Marketing B.S.
  • Fiske, Sidne – International Business B.S.
  • Fleischer, Catherine E – Applied Studies B.S. with High Distinction
  • Fox, Amber Leann – Applied Studies B.S.
  • Foy, James Michial – Applied Studies B.S.
  • Frank, Angela – Applied Studies B.S.
  • Frank, Matthew Scott – Finance B.S.
  • Friezen, Jessica Rae – Accounting B.S. with High Distinction
  • Gapp, Olivia Grace – Animal Science B.S., minor in Agricultural Business
  • Garcia Rocha, Simon Gerardo – Criminal Justice B.S. with Distinction, subplan Law Enforcement
  • Garner, Kullen Glynn – Sport & Recreation Mgmt B.S., minor in Marketing
  • Gerbracht, Izabell Hallie – Equine Science B.S. and Animal Science B.S. with Distinction, subplan Pre-Vet Medicine
  • Geschwill, Nicholas C – Finance B.S.
  • Giefer, Theodore John – Natural Resources B.S. with Distinction, subplan Water Resource Management
  • Giese, Sarah Elizabeth – Communication B.S. with Distinction, minor in Information Technology Mgmt
  • Girtz, Cole James – Criminal Justice B.S., subplan Corrections
  • Golliher, Eden Marie – Elementary Education B.S. and Early Childhood Education B.S. with High Distinction, subplan Primary Education
  • Goodwin, Mitchell Tanner – Marketing B.S., minor in Management
  • Grant, Shaelyn Marie – Exercise Sci and Wellness B.S., minor in Coaching
  • Grossaint, Bobbilynn Marie – Health Management B.S.
  • Gulden, Blake Alexander – Exercise Sci and Wellness B.S. with High Distinction, minor in Coaching
  • Gurung, Tseten Chocky – Information Technology Mgmt B.S. with High Distinction, minor in Cybersecurity
  • Gutierrez, Samantha Jasmine – Applied Studies B.S., minor in Communication
  • Hagenbuch, Grant – Finance B.S.
  • Hammer, Melissa Jean – Animal Science B.S., minor in Agricultural Business, subplan Pre-Vet Medicine
  • Hampton, Bethany Nicole – Software Engineering B.S., minor in Information Technology Mgmt
  • Harm, Jessica Jo Ann – Management B.S.
  • Harvey, Karri Lyn – Applied Studies B.S., minor in Management
  • Hauck, Melissa Anne – Information Technology Mgmt B.S. with Distinction
  • Henao, Daniel – Finance B.S.
  • Hilyar, Westin Cole – Information Technology Mgmt B.S.
  • Hjelle, Jakob Garret – Natural Resources B.S., subplan Natural Resources Law Enforcement
  • Hoekstra, Corey – Manufacturing Management B.M.M. and Quality Management B.M.M., minor in Finance
  • Horikawa, Hinata – Elementary Education B.S.
  • Hosch, Isaac John – Information Technology Mgmt B.S. with High Distinction, minor in Cybersecurity
  • Houser, Thayda – Exercise Sci and Wellness B.S., minor in Coaching
  • Hull, Emily – Communication B.S. with High Distinction, subplan Org Communication/Public Relations
  • Humphreys, Ashley – Marketing B.S.
  • Hundevad, Michael Stephen – English B.S., minor in Writing
  • Hurley, Elizabeth Ann – Animal Science B.S. and Equine Science B.S., minor in Agricultural Business, subplan Pre-Vet Medicine
  • Huska, Jake – Agricultural Business B.S.
  • Irby, Megan – Applied Health B.S.
  • Isaykina, Jennifer – Health Management B.S. with High Distinction
  • Jensen, Cassie – Accounting B.S.
  • Karim, Emma Mary – Management B.S. with Distinction
  • Kendall, Autumn – Communication B.S.
  • Kim, Jongmin – Information Technology Mgmt B.S.
  • Koebernick, Chelsey Gennette – Natural Resources B.S.
  • Koski, Matt R – Agronomy B.S. – subplan Agricultural Systems Mgmt; Precision Agriculture
  • Kratzke, Katrina Kathryn – Animal Science B.S. with Distinction, subplan Pre-Vet Medicine
  • Lam, Sum Mei – International Business B.S. with High Distinction
  • Larson, Dalton Tanner – Manufacturing Management B.M.M.
  • Leerssen, Maria Rosemary – Equine Business Mgmt B.S.
  • Lindtwed, Shelby Marie – Management B.S.
  • Lossing, Kristina Lee – Animal Science B.S. and Agricultural Business B.S.
  • Louis, Ethan Robert – Software Engineering B.S., minor in Information Technology Mgmt; Cybersecurity
  • Loyo, Devin Michael – Information Technology Mgmt B.S., minor in Cybersecurity; Programming
  • Lueder, Ashleigh Elizabeth – Equine Science B.S., minor in Animal Science, subplan Pre-Vet Medicine
  • Lukaswicz, Courtney – Equine Business Mgmt B.S., minor in Agricultural Business
  • Ly, Samuel – Accounting B.S.
  • Lybeck, Molly Mae – Agricultural Business B.S.
  • Mandler, Jenna Grace – Marketing B.S. and Management B.S.
  • Markus, Sarah – Information Technology Mgmt B.S.
  • Matsuda, Yusuke – Communication B.S. with Distinction
  • Mccaffrey, Sean Michael – Information Technology Mgmt B.S.
  • Mccoy, Alexandria Lee – Marketing B.S. with High Distinction
  • Mchugo, Emily Ann – Agronomy B.S. with Distinction, minor in Equine Science
  • Meadows, Kaitlyn Lorraine – Applied Studies B.S.
  • Mena, Ayetza – Accounting B.S.
  • Middendorf, Alexandra Lee – Agricultural Communication B.S.
  • Minske, Joel David – Finance B.S.
  • Monroe, Hannah Dawn – Animal Science B.S.
  • Mortimer, Christopher Dale – Finance B.S. with Distinction
  • Narr, Andrew Michael – Marketing B.S.
  • Nickolas, Andrew – Finance B.S. with High Distinction
  • Nkule, Leslie Fonda – Information Technology Mgmt B.S., minor in Cybersecurity
  • Norby, Christian James – Management B.S. with Distinction
  • Norland, Kora Allison – Exercise Sci and Wellness B.S.
  • Olek, Samantha Jo – Software Engineering B.S. with High Distinction, minor in Music; Information Technology Mgmt
  • Olsen, Abigail – Equine Science B.S., minor in Animal Science
  • Olson, Kailey – Accounting B.S., minor in Finance
  • Olson, Scott L – Sport & Recreation Mgmt B.S., minor in Management
  • Olson, Zachery Burton – Agronomy B.S., minor in Precision Agriculture
  • Omar, Ladan Siciid – Applied Health B.S.
  • Orazem, Lillian Marie – Exercise Sci and Wellness B.S.
  • Organ, Allie Kay – Management B.S. with High Distinction
  • Osowski, Jacob Kyle – Exercise Sci and Wellness B.S.
  • Paine, Joseph – Accounting B.S.
  • Parkinson, Mckenzie – Communication B.S.
  • Parscale, Vanessa Girard – Finance B.S. with Distinction
  • Pedrow, Jenna Marie – Equine Science B.S.
  • Peters, Adria Lane – Communication B.S. with High Distinction, minor in Writing
  • Peters, Alyssa Lynn – Health Management B.S. with High Distinction
  • Peterson, Ashley Brooke – Communication B.S. with Distinction
  • Pfaffenbach, Alexandra Grace – Animal Science B.S. and Equine Science B.S. with Distinction, subplan Pre-Vet Medicine
  • Proft, Anthony M – Manufacturing Management B.M.M.
  • Pryor, Heidi Grace – Health Management B.S.
  • Putz, Anthony Scott – Health Management B.S.
  • Raboin, Cassandra – Health Management B.S. with High Distinction
  • Reding, Owen Patrick – Natural Resources B.S., subplan Water Resource Management
  • Roach, Andrew Mark – Accounting B.S.
  • Robison, Timothy Scott – Agricultural Business B.S.
  • Roemmich, Michaela D – Equine Science B.S.
  • Romenesko, Blake – Applied Studies B.S.
  • Ross, Toriana Elizabeth – Management B.S. and Accounting B.S., with High Distinction
  • Ryba, Austin James – Biology B.S., minor in Communication
  • Sagna, Blaize – Applied Studies B.S., minor in International Business
  • Scherbenske, Tad Matthew – Golf and Sports Turf Mgmt B.S. with High Distinction, minor in Horticulture; Sport & Rec Mgmt
  • Scheumann, Joshua – Finance B.S. with High Distinction
  • Schmidt, Amanda – Accounting B.S. with High Distinction, minor in Finance
  • Schmidt, Sarah Beth – Animal Science B.S. and Equine Science B.S., subplan Pre-Vet Medicine
  • Schneider, Madeleine Victoria Sophie – Software Engineering B.S. and Information Technology Management B.S. with High Distinction
  • Scholder, Madison Rose – Communication B.S. with High Distinction, subplan Social Media
  • Schouviller, Lisa – Applied Studies B.S., minor in Accounting
  • Schutte, Erika Anne – Sport & Recreation Mgmt B.S.
  • Senum, Kelsey Mae – Marketing B.S. and Management B.S.
  • Serum, Chelsey Marie – Accounting B.S.
  • Shope, Thomas – Finance B.S
  • Shrestha, Caitlin Meera – Accounting B.S. with High Distinction
  • Shwaluk, Madeleine Anne – Biology B.S., minor in Chemistry, subplan Biochemistry
  • Shwaluk, Paige – Biology B.S., minor in Chemistry, subplan Biochemistry
  • Siefkes, Gabriella Nicole – Equine Business Mgmt B.S. with Distinction, minor in Marketing
  • Simes, Sophia E – Accounting B.S. with Distinction, minor in Finance
  • Sip, Leah Josephine – Applied Studies B.S., minor in Sport & Rec Mgmt
  • Sirjord, Chase Matthew – Agronomy B.S., minor in Agricultural Systems Mgmt; Precision Agriculture
  • Solsvig, Jonathan Richard – Natural Resources B.S.
  • Sorenson, Annika Nicole – Accounting B.S. and Finance B.S.
  • Sorenson, Brody W – Exercise Sci and Wellness B.S. with Distinction, minor in Sport & Rec Mgmt; Coaching
  • Spencer, Logan Riley – Finance B.S. with Distinction
  • Spilde, Paetyn Jo – Accounting B.S.
  • Stitt, Kalyna Lynette – English B.S. with High Distinction, minor in International Business
  • Stout, Madison Rae – Applied Studies B.S., minor in Animal Science
  • Strendin, Lindsey – Accounting B.S. with High Distinction
  • Sullivan, Shelby – Animal Science B.S., minor in Agricultural Business
  • Sumner, Jake Ford – Criminal Justice B.S., minor in Writing, subplan Corrections
  • Tarbox, Ellerie Dorothy – Exercise Sci and Wellness B.S.
  • Teplansky, Madelyn Sarah – Biology B.S. and Health Sciences B.S.
  • Theobald, Andrew John – Management B.S.
  • Thoemke, Isabelle Grace – Marketing B.S.
  • Thompson, Arthur Sultan – Health Management B.S.
  • Thompson, Leah Marie – Animal Science B.S., minor in Equine Science
  • Thompson, Nicholas Ryan – Agricultural Business B.S.
  • Todd, Savannah – Marketing B.S. with High Distinction, minor in Management
  • Tormanen, Janie Rebecca – Communication B.S. with High Distinction, minor in Writing
  • Turman, Erin Camille – Biology B.S. with Distinction, minor in Animal Science; Chemistry
  • Twomey, Neyva Arlem – Health Management B.S.
  • Vanderwal, Krista – Sport & Recreation Mgmt B.S. with High Distinction
  • Vann, Carissa Michelle – Marketing B.S., minor in International Business
  • Vatnsdal, Courtney Ann – Natural Resources B.S. with Distinction
  • Verry, Megan Elaina – Health Management B.S.
  • Vorobyev, Anna – Accounting B.S.
  • Weisensel, Mara – Management B.S. and Marketing B.S. with High Distinction
  • Wheeler, Haylee James – Marketing B.S. with Distinction, minor in Management
  • Widmer, Jacob Michael – Finance B.S. with High Distinction
  • Wildgen, Alexander – Information Technology Mgmt B.S.
  • Wilhelm, Heidi Elise – Medical Laboratory Science B.S.
  • Winemiller, Madison Liberty – Equine Business Mgmt B.S. with High Distinction, minor in Marketing
  • Winterhalter, John M – Criminal Justice B.S., subplan Law Enforcement
  • Xiong, Javi – Environmental Sciences B.S., minor in Sustainability, subplan Science
  • Young, Mark Brennan – Quality Management B.M.M.
  • Zeeveld, Zachary Michael – Finance B.S.
  • Ziade, Marc Anthony – Information Technology Mgmt B.S.
  • Zimmerman, Tyler Thomas – Natural Resources B.S.
  • Zwickey, Caitlin Theodora – Health Management B.S.